To ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη ξεχωρίζει στην 8η και τελευταία αγωνιστική με την οποία ολοκληρώνεται σήμερα (29/3) η Β’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Με νίκη ή ισοπαλία η ομάδα του Πειραιά θα αποκτήσει το απόλυτο αβαντάζ έδρας για τη διαδικασία των πλέι οφ.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
ΟΜΙΛΟΣ G1 (Θέσεις 1-8)
*16.00 Δημοτικό Νέας Σμύρνης ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ DOMUS ERGO
Διαιτητές: Χρήστος Κουρτίδης, Αιγέας Παντελής
Παρατηρητής: Μιχάλης Κουρέτας
Αλυτάρχης: Δημήτρης Κύρκος
Απευθείας τηλεοπτική μετάδοση από το KOE TV
*Δημοτικό Γουδή 16.00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
Διαιτητές: Ανέστης Κωνσταντινίδης, Ανδρέας Κατσώνης
Παρατηρητής: Χρήστος Τσαρουχάς
Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης
*16.00 Εθνικό Πειραιά ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
Παρατηρητής: Μιχάλης Σκαλοχωρίτης
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
*18.00 Εθνικό Πειραιά ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Διαιτητές: Γιώργος Σταυρίδης, Νίκος Μπουδραμής
Παρατηρητής: Μιχάλης Σκαλοχωρίτης
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Βαθμολογία
1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 113-56 61
2.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 93-50 59
3.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 74-77 44
4.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 60-76 42
5.ΠΑΟΚ DOMUS ERG 76-86 39
6.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 62-67 36
7.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 60-86 25
8.ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 47-87 18
Σκόρερ
67 Μπογκντάνοβιτς (ΑΠΟΛΛΩΝ), 62 Φουντούλης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 59 Γούνας (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Σολανάκης (ΑΠΟΛΛΩΝ), 58 Μιλάρντοβιτς (ΠΑΟΚ)
ΟΜΙΛΟΣ G2 (Θέσεις 9-16)
*13.45 Δημοτικό Χαλανδρίου ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
Διαιτητές: Μανώλης Παϊρακταρίδης, Γιώργος Στεφανάκης
Παρατηρητής: Χρήστος Τσαρουχάς
Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης
*17.30 Ιωνικό / Χίος ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ
Διαιτητές: Γιώργος Κραβαρίτης, Κώστας Κυράνης
Παρατηρητής: Νίκος Σταυρόπουλος
Αλυτάρχης: Οδυσσέας Μαράτσος
*19.30 Δημοτικό Αλίμου ΑΕΚ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
Διαιτητές: Σπύρος Αχλαδιώτης, Γιώργος Πολυχρονόπουλος
Παρατηρητής: Μιχάλης Κουρέτας
Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας
*20.30 «Αντώνης Δημητρόπουλος» / ΑΝΟΓ ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
Διαιτητές: Μιχάλης Μπιράκης, Ανδρέας Μοίραλης
Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης
Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλλος
Βαθμολογία
9.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 81-62 32
10.ΑΕΚ 61-45 30
11.ΥΔΡΑΪΚΟΣ 83-78 28
12.ΝΟ ΧΙΟΥ 62-59 25
13.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 66-71 25
14.ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ 76-69 21
15.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 60-69 10
16.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. 65-101 2
Σκόρερ
64 Γιαννόπουλος (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), 55 Σουζούκι (ΥΔΡΑΪΚΟΣ), 47 Αράγια (ΑΕΚ), 45 Καρούντζος (ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ), 44 Πανταζόπουλος (ΝΗΡΕΑΣ)
Με την ολοκλήρωση των αγώνων και της Β’ Φάσης, οι 6 πρώτες ομάδες του Ομίλου G1 συνεχίζουν στα πλέι οφ, ενώ οι άλλες δύο (2) θέσεις θα προκύψουν από τους αγώνες Play in που θα γίνουν 1 και 2 Απριλίου, ως εξής:
1 Απριλίου
*7ος G1 – 8ος G1 (Ο Νικητής συνεχίζει στα πλέι οφ)
*1ος G2 – 2ος G2
2 Απριλίου
*Ηττημένος του πρώτου ζευγαριού με τον Νικητή του δεύτερου ζευγαριού, για μια θέση στα πλέι οφ
Η 22η αγωνιστική της Α1 γυναικών:
Με την 20ή αγωνιστική συνεχίζεται την Τετάρτη (29/3) το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
*14.30 ΝΟΒ / Λαιμός ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ
Διαιτητές: Γιώργος Θωμάς, Χρήστος Χρονόπουλος
Αλυτάρχης: Θέμης Χατζής
*15.00 Ποσειδώνιο ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
Διαιτητές: Ναταλία Μαρκοπούλου, Μαρία Δασκαλοπούλου
Παρατηρητής: Νίκος Αργυρός
Αλυτάρχης: Αντώνης Ρέντας
*18.00 Δημοτικό Αλίμου ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Διαιτητές: Ανέστης Κωνσταντινίδης, Μιχάλης Μάρκοβιτς
Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου
Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας
*19.00 «Αντώνης Δημητρόπουλος» / ΑΝΟΓ ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Διαιτητές: Αλέξανδρος Χατζηγούλας, Κώστας Βασιλείου
Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης
Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλλος
*20.00 Εθνικό Πειραιά ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS – ΑΕΚ
Διαιτητές: Ηλίας Δαμιανάκης, Γρηγόρης Σπανούδης
Αλυτάρχης: Δημήτρης Κύρκος
*20.30 Δημοτικό Περιστερίου ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
Διαιτητές: Στέφανος Βόσικας, Στάθης Κόκκινος
Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου
Αλυτάρχης: Φίλιππος Κούκιος
Βαθμολογία
1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 19 19 0 0 316-102 57
2.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 19 15 1 3 262-141 46
3.ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS 19 15 0 4 242-144 45
4.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR 18 13 2 3 229-145 41
5.ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON 19 11 1 7 199-181 34
6.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 19 11 0 8 198-183 33
7.ΠΑΟΚ 19 9 1 9 163-174 28
8.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 18 7 1 10 169-217 22
9.ΑΕΚ 19 3 1 15 143-246 10
10.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 19 3 0 16 117-246 9
11.ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 19 2 0 17 143-258 6
12.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 19 1 1 17 139-283 4
Σκόρερ
60 Ελληνιάδη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), 52 Νίνου Ειρ. (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), 47 Ασημάκη (ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ), 45 Κότσια (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), 44 Μπενέκου Άλκ. (ΕΘΝΙΚΟΣ), Σάντα (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 42 Κουρέτα (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ), Ντόιλ (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ), Μυριοκεφαλιτάκη (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)