Home

ΡΟΗ  ΕΙΔΗΣΕΩΝ

4ος όμιλος: H Αυστραλία την ιστορική πρόκριση

0 σχόλια ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΔΙΕΘΝΗ ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Το γκολ του Μάθιου Λέκι στο 60ο λεπτό, ήταν αυτό που έδωσε την μεγάλη πρόκριση στην Αυστραλία, ενώ η Τυνησία παρά τη νίκη 1-0 επί της Πρωταθλήτριας κόσμου, Γαλλίας, έμεινε στην 3η θέση και αποκλείστηκε. Αυτή είναι η πρώτη φορά μετά το 2006 που η Αυστραλία κερδίζει το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΤΥΝΗΣΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 1-0

Ζιρού, Εμπαπέ, Γκριεζμάν και Ντεμπελέ έμειναν στον πάγκο για τη Γαλλία, ο Καμαβινγκά έπαιξε σε ρόλο αριστερού (;) μπακ και η Τυνησία ήταν η κυρίαρχη ομάδα στο γήπεδο. Είχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 11ο λεπτό, δύο καλές στιγμές με τον Καζρί και γενικά μία έντονη επιθετική διάθεση.

Με τη λήξη των 45 πρώτων λεπτών, μπορεί η Τυνησία να μην είχε πετύχει το πολυπόθητο γκολ, αλλά, το επίσης 0-0 στο Αυστραλία – Δανία, επέτρεπε στην ομάδα της Β. Αφρικής, να ελπίζει ενόψει της συνέχειας στη νίκη, απέναντι σε ένα «αδόκιμο» σχήμα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας.
Στο 58ο λεπτό οι Τυνήσιοι πήραν αυτό που άξιζαν, να πετύχουν γκολ δηλαδή, με ωραία ατομική προσπάθεια του Καζρί. Ο Ντεσάν επιστράτευασε στη συνέχεια Γκριεζμάν και Εμπαπέ, η Γαλλία έγινε πιο επιθετική, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον άσο της Ατλέτικο Μαδρίτης, στις καθυστερήσεις, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση μία από τις Πολωνία, Αργεντινή,Σαουδική Αραβία και Μεξικό.

Τυνησία: Nτάμεν, Γκαντρί, Μεριά, Ταϊμπί – Κεσχρίντα, Μααλουί, Σχιρί, Λαϊντουνί, Σλιμάνε (83’ Αμπντί), Μπεν Ρομντανί (74’ Σάαλελι), Καζρί (60’ Τζεμπαλί).

Γαλλία: Μανταντά, Ντισασί, Βαράν (63’ Σαλιμπά), Κονατέ, Καμβινγκά, Τσουαμενί, Φοφανά (73’ Γκριεζμάν), Γκεντουζί (79’ Ο. Ντεμπελέ), Βερετού (63’ Ραμπιό), Κομάν (63’ Εμπαπέ), Μουανί

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 1-0

Η Δανία ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, είχε την κατοχή, αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα. Η Αυστραλία κρατούσε χωρίς κόπο το 0-0, αποτέλεσμα που αν έμενε θα της έδινε και το εισιτήριο για τους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ, είχε μία καλή στιγμή στο 12ο λεπτό με το σουτ του Γιένσεν που έδιωξε σε κόρνερ ο Ράιαν, με τον τερματοφύλακα των Αυστραλών να έχει κάποιες επεμβάσεις, όμως δεν κινδύνεψε τόσο όσο θα πίστευε κανείς, βλέποντας ότι η κατοχή ήταν 66% για τους Δανούς στο πρώτο 45λεπτο.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, η Αυστραλία άνοιξε το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια του Μάθιου Λέκι, ο οποίος αφού πρώτα εξέθεσε τον Μέλε, πλάσαρε ιδανικά τον Σμάιχελ για το 1-0, ένα γκολ που ήρθε μόλις δύο λεπτά μετά το γκολ της Τυνησίας επί της Γαλλίας, το οποίο έδινε την πρόκριση στην ομάδα της Β. Αφρικής! Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, η Αυστραλία κράτησε τη νίκη και πήρε δίκαια την πρόκριση, όταν μετά την πρεμιέρα, όλοι την είχαν ξεγράψει.

Τα “καγκουρό” τερμάτισαν στη 2η θέση, πίσω από τη Γαλλία και θα αντιμετωπίσουν το νικητή του 3ου ομίλου (Πολωνία, Αργεντινή ή Σαουδική Αραβία) το προσεχές Σάββατο.

Αυστραλία: Ράιαν, Ντέγκενεκ, Σουτάρ, Ρόουλς, Μπέχικ, Λέκι (89’ Χρούστιτς), Ίρβιν, Μούι, Γκούντγουιν (46′ Μπάκους), Ντιουκ (82’ ΜακΛάρεν), ΜακΓκρι (74’ Ράιτ)

Δανία: Σμάιχελ, Νίσεν, Άντερσεν, Αντρέας Κρίστενσεν (46′ Μπα), Μάλε (70’ Κορνέλιους), Χόιμπιεργκ, Γένσεν (59′ Νταμσγκαρντ), Έρικσεν, Όλσεν (69’ Σκοβ), Λίνστρεμ, Μπρέθγουεϊτ (59′ Ντόλμπεργκ)